sobota, 11 października 2014

6 najczęstszych przyczyn problemów z pamięcią

Czasem każdy z nas łapie się na tym, że nie pamięta czegoś, co pamiętać powinienem. Gdy sytuacja występuje sporadycznie - jest to całkowicie naturalne. Gdy zaczyna się powtarzać, to staje się już bardzo uciążliwe. Poniżej wypis możliwych przyczyn, dla którym mamy problemy z pamięcią. 

1. 
Jednym z częstszych powodów problemów z pamięcią jest nadużywanie alkoholu (niekoniecznie od razu alkoholizm). Alkohol - czego wiele osób doświadczyło na własnej skórze - bardzo źle wpływa na pamięć krótkotrwałą. Przyczynia się do tak zwanego "urwania filmu". Jednak alkohol na dłuższą metę źle wpływa również na pamięć długotrwałą. Nie tylko niszczy połączenia w mózgu mające wpływ na pamięć, ale i wpływa na niedobór niektórych witamin. A to też przekłada się na pamięć.

2. Jeśli nie ćwiczymy mięśni, to musimy liczyć się z tym, że nie będziemy szczególnie silni. W dużym skrócie można powiedzieć, że jeśli nie ćwiczymy mózgu, to musimy się z kolei liczyć z tym, że nie będziemy na przykład szczególnie pamiętliwi.

3. Kolejną przyczyną problemów z pamięcią może być stosowanie niektórych leków. Szczególnie często do problemów z pamięcią dochodzi wskutek nadużywania leków nasennych i uspakajających.

4. Do osłabienia naszej pamięci przyczyniają się też problemy hormonalne. Przede wszystkim pamięć osłabiają choroba Hashimoto i niedoczynność tarczycy. Te choroby osłabiają przede wszystkim pamięć krótkotrwałą.

5. Do osłabienia pamięci przyczyniają się też inne choroby, aniżeli hormolne. Wśród nich są: skleroza, choroba Alzheimera, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, niedokrwistość demencja oraz depresja.

6. Brak aktywności fizycznej. Zwiększony przepływ krwi, z jakim mamy do czynienia podczas ruchu, dobrze wpływa na funkcjonowanie mózgu. Jeśli ruchu brakuje, mogą nastąpić problemy z zapamiętywaniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz